U nás máte dopravu zdarma už při objednávce od 2.000 Kč.

Jak správně vybrat tenisovou raketu

jak vybrat tenisovou raketuJakou tenisovou raketu si mám vybrat? Tuto otázku jsem dostal nesčetněkrát. A ještě jsem nepřišel na jednoduchou odpověď. Ano, v některých případech by stačilo říct například "Kup si modrou." nebo spíše "Vyber si tu růžovou, bude se ti hodit k oblečení...". Ale tak snadné to opravdu není. 

O sladkém vítezství či trpkých porážkách rozhoduje v tenise mnoho faktorů, fyzická kondice, počet odehraných míčů v tréninku, momentální mentalní rozpoložení... Ale když se nedaří, na čem si většina hráčů vybije svou nespokojenost? Když nedoběhne míč, těžko si sundá botu a nehodí jí přes plot. Když zkazí snadný volej, patrně neroztrhá své značkové tričko. Vždycky to odnese raketa. A proto je její výběr tak důležitý... Ale teď už vážně.

Vyberte raketu podle svých schopností, ne podle barvy

V současné době je v obchodech výběr raket opravdu široký. Ale je určitě zbytečné, nebo spíš dokonce nežádoucí, aby si ne úplně zdatný rekreační hráč na občasné víkendové "plácání" s manželkou pořídil raketu Rogera Federera. Nejde tak o cenu, ale takovýmto výběrem rakety by si onen rekreační hráč zničil nejen požitek ze hry, ale nejspíš i zdraví.

Pro děti nebo začátečníky jsou vhodnější jiné rakety než pro profesionální hráče. Rozumný přístup je proto výběr vhodného „nástroje“ podle úrovně hráče a parametrů tenisové rakety. Každý tenista či šikovný prodavač vám potvrdí, že je dobré zaměřit se na hmotnost a vyvážení rakety, velikost hlavy a držadla. A dalším důležitým rozhodnutím je pak i volba správného výpletu a jeho tvrdosti. Zatímco pokročilí hráči zvládnou těžší raketu s menší hlavou, amatérský hráč ocení spíše nižší hmotnost a větší plochu výpletu.

Rakety se vyrábí s pěti velikostmi gripu (rukojeti), od dětských (0) až po největší mužskou velikost (4).

Dětské a juniorské tenisové rakety

jak vybrat dětskou tenisovou raketuPrvní tenisové krůčky zkoušejí děti obvykle už kolem třetího a čtvrtého roku. U dětských raket je proto obvykle rozhodující hmotnost. Pro menší děti do 9 let se ideální váha rakety pohybuje od 150 do cca 235 gramů. Pro starší děti do 13 let až do 265 gramů.

Velikost dětské rakety

Aby se dítě snáze trefilo do míče, jsou dětské rakety kratší a velikost hlavy se tak zdá oproti délce držadla nepoměrně větší. Délky začínají na 48 cm a končí na 64 cm. Držátko by mělo být maximálně pohodlné, aby pomáhalo tlumit nárazy. Velikost gripu pro nejmenší se označuje jako 0. Pro větší děti je to pak 1. Výběr vhodné velikosti držadla závisí na velikosti ruky dítěte. Úchop by měl být pro dítě pohodlný a nenamáhavý.

Cena dětských raket

Špičková dětská raketa se dá pořídit od 2 do 5 tisíc Kč. Ale pokud si rodič není jistý, zda jeho potomek u tenisu vydrží, lze pro ty úplně nejmenší sehnat slušnou raketu již od 500 Kč.

Rakety pro tenisové začátečníky

jak vybrat tenisovou raketuPro hráče, kteří s tenisem začínají nebo hrají jen občas, bude podobně jako u dětí důležitá hmotnost a velikost hlavy. Švih při úderech mají začátečníci většinou krátký a pomalý. Proto je vhodné vybírat raketu vyváženou do hlavy, což jsou rakety s vyvážením 330 mm a více. Díky tomuto vyvážení dokáže rekreační hráč vyprodukovat rychlejší údery. Co se týká váhy rakety, určitě bych zvolil lehčí raketu, která bude šetrnější k zápěstí a lokti, které nejsou zvyklé na jednostrannou zátěž. A neméně důležité je volba velikosti hlavy rakety. Pro začátečníky je vhodné mít větší hlavu rakety, tedy od 690 cm2 (107 čtverečních palců). Větší hlava rakety odpustí technické nedostatky.

Tenisové rakety pro pokročilé hráče

jak vybrat tenisovou raketuHráči, kteří se věnují tenisu pravidelně delší dobu, mají obvykle už zvládnutou techniku úderů. Zkušenější a pevnější ruka umožní pokročilému hráči dobře raketu kontrolovat a při tom hrát s dostatečnou razancí. Může si proto vybrat o něco těžší raketu než začátečník, protože je více stabilní a údernější a při tom dobře tlumí vibrace.

Pokročilý hráč zvádne i menší hlavu rakety, tedy od 645 (100 čtverečních palců) do 680 cm2 (105 čtverečních palců). Vyvážení raket pro pokročilejší hráče je spíše na střed či lehce do hlavy, tedy od 325 - 335 mm.

Rakety pro závodní hráče

jak vybrat tenisovou raketuZávodní hráči mají zvládnutou technikou úderů a je proto vhodné se zaměřit na rakety, které umožní dostatečnou kontrolu úderů. Takoví hráči si vybírají středně těžké až těžké rakety, které váží od 300 do 360 gramů. Velikost hlavy rakety by měla být midsize nebo midplus, což je od 600 (93 čtverečních palců) do 645 cm2 (100 čtverečních palců). Vyvážení závodních tenisových raket je hlavně do ruky (maximálně 325 mm). Toto vyvážení do ruky poskytuje skvělou ovladatelnost a kontrolu a tím přesnější údery.

Rakety pro ženy

jak vybrat tenisovou raketuJeště se vrátím k poznámce ze začátku článku o barvě rakety. Ano, byla to trapná narážka na výběr rakety pro ženy. Ale značka Tecnifibre pochopila, že výběr tenisové rakety u žen není jen o parametrech, ale také o designu. A proto vytvořili speciální řadu tenisových raket určených právě pro ženy. Modelová řada Tecnifibre T-Rebound se vyznačuje zajímavých vzhledem a co potěší snad každou tenistku, může raketu doplnit tenisovým bagem, omotávkou či potítkem ze stejné kolekce.

Rada na závěr

Každá rada je ovšem jen zprostředkovanou zkušeností. Ideální je proto zapůjčit si v některém tenisovém obchodě několik raket a vyzkoušet je. Kvalitní obchody nebo tenisová centra půjčují rakety zadarmo nebo za symbolický poplatek. Samozřejmě doporučuji vyzkoušet i rakety Tecnifibre, které máme v nabídce. Rakety si v klidu vyzkoušíte a až pak se rozhodnete. Pokud jste z Brna a okolí, není problém se domluvit na osobním předání. Ale i když jste z jiného koutu republiky, není problém, zajistíme vám zaslání testovacích raket na vaši adresu.

Máte zájem o otestování tenisových raket Tecnifibre? Neváhejte nás kontaktovat na e-mail info@tfko.cz nebo na telefon 736 528 758.

Chcete slevu na tenisové rakety?

Vyplňte svou e-mailovou adresu a jako první budete vědět o novinkách a slevách na tenisové vybavení. A navíc od nás získáte slevu na váš první nákup.